Try these keywords: happy, success, awesome

عوارض ریوی روماتیسم مفصلی

درگیری ریه در روماتیسم مفصلی:

درگیری ریه و پرده اطراف آن در روماتیسم مفصلی شایع است ولی در بسیاری موارد بی علامت هستند.

شایع ترین درگیری ریه در بیماران روماتیسم مفصلی درگیری پارانشیم ریه است. این درگیری ها شامل UIP, NSIP, Organising Pneumonia, LIP, DIP می باشند. از این میان UIP , NSIP شایع ترین هستند.

 • پنومونی ارگانیزه همان BOOP COP می باشد و برونشیولیت پرولیفراتیو می باشد. معمولا علتی برای آن پیدا نمی شود. بیماری بصورت کاهش وزن؛ تنگی نفس ؛ بی حالی و تب خود را نمایش می دهد. کراکل در سمع ریه ها شنیده می شود. ESR معمولا بالا است وعکس رادیوگرافی ضایعات آلوئولار دو طرفه را نشان می دهد. عملکرد ریه بصورت ضایعات رستریکتیو و کاهش DLCO است.  در سی تی اسکن ضایعات معمولا محیطی است و بصورت کانسالیداسیون می باشد. تشخیص معمولا با بیوپسی باز جراحی داده می شود گرچه بعضا ترانس برونکیال بیوپسی هم کمک کننده است. در پاتولوژی پولیپ های داخل لومنی شامل بافت های فیبروبلاست در برونشیول های تنفسی دیده می شوند. غالبا به استروئید جواب می دهند و پیش آگهی خوبی دارند؛ گرچه  بخودی خود و بدون درمان بهبود نمی یابند. تا 6 هفته دوز نگه دارنده پردنیزولون ( 1.5 میلی برای هر کیلو و حداکثر 100 میلی گرم) . در 6 هفته آینده بتدریج دوز به 0.5 میلیگرم برای هر کیلو وزن کاهش می یابد. در بیماران حاد می توان ازمتیل پردنیزولون تزریفی 250 میلی برای هر 6 ساعت بمدت 3 تا 5 روز استفاده کرد. بعد از 6 ماه پردنیزولون بیمار به صفر می رسد. بیمار با عکس رادیوگرافی و اسپیرومتری هر دو ماه در سال اول باید چک شود. عکس رادیوگرافی ممکن است زود تر ازعلائم بالینی خود را نشان دهد. در صورت وجود علائم عود درمان بصورت اگرسیو شروع می شود. در صورت عدم تحمل کورتون می توان از سیتو توکسیک ها استفاده کرد. در این میان سیکلو فوسفامید استفاده می شود. شایع ترین عارضه هماتولوژیک این دارو لکوپنی است و گلبول های سفید باید بالای 4000 نگه داشته شوند. (آنمی و ترومبوسیتوپنی هم در درجات بعدی هستند).
 • درگیری پرده پلورال در روماتیسم مفصلی معمولا بی علامت است. در اتوپسی این بیماران نشان می دهد که بیش از 30 تا 70 درصد از آنها پرده پلورال درگیر دارند در حالیکه فقط 5% از آنها مبتلا به پلورال افیوژن کلینیکی می شوند. بیشتر در مردان و معمولا در بیماران با بیماری مزمن و همراه با ندول های روماتیسمی و ILD در 30% موارد ؛ دیده می شوند. در صورت ایجاد علامت بصورت درد قفسه صدری و تب ظاهر میشود. در صورت مشاهده مایع باید آن را آسپیره کرد تا علل دیگر رد شود. سلول های سفید معمولا زیر 5000 در سی سی ؛ قند زیر 50% سرم و اسیدیته زیر 7.3 با LDH>700. در صورت بیماری طولانی روماتیسم ممکن است مایع پلورال کلسترولی دیده شود. وجود RA سلو ل ها نه حساس و نه اختصاصی است. معمولا خود بخود در عرض چند ماه تا 36 ماه حل می شود. شاید ساده ترین روش علاج بیماری ایدومتاسین است . کورتون و تخلیه بیمار هم در موارد سخت ممکن است استفاده شوند. مثلا ترکیبی از استروئید ها و DMARDs در درمان آمپیم استریل این بیماری با موفقیت همراه بوده است. گاها درمان داخل پلورال میتل پردنیزولون 120 تا 160 میلی گرم استفاده می شود( در بیمارانی که تحمل کورتون خوراکی را ندارند).
 • عفونت در این بیماران ممکن است با مورتالیتی و موربیدیتی بالاتری همراه باشد.
 • بیماری راههای هوائی فوقانی: عوامل مختلفی موجب این حالت می شوند همانند مشکلات مفصلی لارنکس و انکیلوز شدن برخی مفاصل. ممکن است ندول روماتیسمی روی تار های صوتی و یا درگیری عصب لارنحئال در فرایند واسکولیت بوجود آید. علائم بصورت گرفتگی صدا ؛ بلع دردناک ؛ تندرنس گلو ؛ درد هنگام صحبت ؛ سرفه در هنگام ورزش. معمولا تا زمان آخر بیماری بی علامت است. تشخیص با لارنکوسکوپی یا لوپ های ایسپیرومتری مشخص می شود. لوپ دمی تا مراحل پیشرفته ممکن است طبیعی باشد. در هنگام انتوباسیون باید از فلکشن زیادی گردن اجتناب کرد چون مفاصل گردنی در این بیماری ممکن است درگیر و شل شوند. درد با NSAIDs بهبود می یابد و در موارد انسداد اورژانسی تراکئوستومی نیاز است تا در موقع مناسب اعمال جراحی انجام شود
 • بیماری های راههای هوائی کوچک: اینکه بیماری های راههای هوائی کوچک و هیپرسنتیویته راههای هوائی در این بیماران بیشتر باشد ؛ مطالعات مختلف نتایج مختلفی نشان داده اند
 • Oblitrative Bronchiolitis: عارضه نادری است و بصورت سرفه و تنگی نفسی که با آزمایشات بالینی تطابق ندارد. در زنان و افرادی که سرم مثبت اند و درگیری مفصلی دارند بیشتر دیده می شود. در سمع اسکوئیک میان فاز دمی شنیده میشود. هیپوکسی؛ فرم انسدادی در اسپیرومتری و میزان طبیعی DLCO ؛ عکس طبیعی ریه گاها با هیپر اینفلاسیون ؛ ضخیم شدن مجاری ریه ؛ آمفیزم سنتری لوبولار؛ موزائک پاترن و برونشکتازی در سی تی با رزولوشن بالا. از نظر پاتولوژی برونشیولیت کانستریکتیو در بیوپسی ترانس برونکیال یا جراحی دیده می شود.
 • برونشکتازی: رابطه ای بین برونشکتازی و روماتیسم مفصلی وجود دارد که اهمیت بالینی زیادی ندارد.
 • ندول های روماتیسمی: در بیوپسی ریه ها بیماران روماتیسمی تا 30 % گزارش شده ولی در رادیولوژی بیماران فقط در معدودی دیده می شود. معمولا زیر پلورال هستند و در پاتولوژی همراه واسکولایتس. معمولا خود بخود بهبود می یابند و همراه با علائم بالینی نیستند. باید جهت رد بدخیمی با عکس های سریال رادیوگرافیک دنبال شوند.
 • کاپلان سندرم : در بیمارانی که در معادن ذغال کار می کنند و روماتیسم مفصلی دارند ممکن است دچار ندول های زیاد در قسمت پائین ریه شوند. بیماران روماتیسمی اما به همان اندازه افراد سالم مبتلا به PMFمی شوند. 

دیدگاه‌ها   

0 #20 ali sabetpour 1396-03-12 12:10
بله باید بیوپسی شود
نقل قول کردن
0 #19 ميلادتوتونچي 1396-01-11 23:28
سلام پدر من ظاهرا كانسر ريه داره و اندازش هم بزرگه دكترها براي نمونه گيري گفتن بيوبسي بايد انجام بشه ولي من بهترين گذينه رو ميخوام و كمترين عوارض،دوست دارم زير نظر شما باشه ايا شما نمونه گيري و عمل انجام ميدين؟
ميلاد از اهواز
نقل قول کردن
-1 #18 alisabet 1395-11-13 10:55
با ۸۸۰۵۰۴۲۱ تماس بگیرید و نوبت بگیرید ببینموتون...فری د
نقل قول کردن
0 #17 فرید 1395-11-03 15:24
با سلام
من مشکل ریه دارم به این شرح که سرفه خشک و تنفس یخورده سخته وکاهش وزن شدید و کلا اشتها غذا خوردنم ندارم اوایل تشخیص دکتر عفونت بود ولی با نمونه برداری و تجویز دارو بهبود حاصل نشد در اخرین ویزیت دکتر فرمودند گه احتمالا دارالی رماتیسم باشم البته سابقه رمانتیسم ندارم ولی قبلا زانو درد داشتم والان نزدیک صد متر بیشتر نمتنم راه برم بعد حتما باید استراحت کنم بخورده تا بتونم دوباره راه برم خئاستم نظر شما رو در خصوص این علایم بدونم و ایا درمان داره /
نقل قول کردن
0 #16 alisabetuk 1395-05-22 21:39
somy: این دارو ها را امتحان کنید اگر لهتذ نشدید باید مراجعه کنید
Fexofenadine 120 mg dar shab. Budesonide inh 200 sobh va shab
نقل قول کردن
0 #15 somy 1395-05-02 22:16
سلام من چهار سال روماتیسم دارم البته الان بیماری خاموش شده و تحت نظر فوق تخصص روماتولوژی هستم.فقط ریه هام الان مشکل دارم داءم سرفه می کنم. خیلی چیزها باعث سرفه می شه انگار ریه هام پر می شه باید سرفه کنم تا خالی بشه و بتونم نفس بکشم نیمه شبها از خواب می پرم و سرفه می کنم تا ریه هام خالی بشه. یک مدت فکر می کردم مشکل قلبی پیدا کردم ولی رفتم دکتر گفت مشکل از ریه هات است ممنون می شم بگید چه کار یاید یکنم
نقل قول کردن
-1 #14 somy 1395-05-02 22:11
سلام من مدت پنج سال روماتیسم دارم البته الان بیماری خاموش شده و تحت نظر فوق تخصص هستم ولی مدت چهار پنج ماه داءم سرفه می کنم. تو آزمایشاتم هم فاکتور مربوط به حساسیت ریوی بالا بود. نیمه شب از خواب می پرم و سرفه می کنم انگار ریه هام پر می شه باید بنیشم و سرفه کنم تا ریه هام خالی بشه تا بتونم بخوابم. چه کار کنم
نقل قول کردن
-2 #13 alisabet 1395-02-30 19:15
علایم شما ممکنه یه عفونت ویروسی باشه. صبر کنید یکماه اگه بهتر نشدید مراجعه کنید
نقل قول کردن
-2 #12 ارسلان 1395-02-28 21:31
سلام.
ممنون از مطالب مفیدتون.
حدود یکماه و بیشتر میشد که در ناحیه ساق پا درد داشتم گاهی حتی تو راه رفتن سختی میکشیدم.بعد اون درد به بالاتر و به رون هام منتقل شد و بعد کل بدن بعد از مراجعه به دکتر تشخیص آنفولانزا دادن و سروم که بهبود پیدا نکردم دکتر دیگه ای آنژین چرکی تشخیص داد و بازهم سروم و...که الان ریه هام عفونت کرده.ممکن مشکل من رماتیسم باشه چون با درد در استخوان و عضلات شروع شد الان هم متخصص داخلی برام اسپری آسم و داروهای ضد التهاب ریه نوشته ممنون میشم راهنماییم کنید.
ارسلان سرداری 25ساله ارومیه.
نقل قول کردن
0 #11 ارسلان 1395-02-28 21:30
سلام.
ممنون از مطالب مفیدتون.
حدود یکماه و بیشتر میشد که در ناحیه ساق پا درد داشتم گاهی حتی تو راه رفتن سختی میکشیدم.بعد اون درد به بالاتر و به رون هام منتقل شد و بعد کل بدن بعد از مراجعه به دکتر تشخیص آنفولانزا دادن و سروم که بهبود پیدا نکردم دکتر دیگه ای آنژین چرکی تشخیص داد و بازهم سروم و...که الان ریه هام عفونت کرده.ممکن مشکل من رماتیسم باشه چون با درد در استخوان و عضلات شروع شد الان هم متخصص داخلی برام اسپری آسم و داروهای ضد التهاب ریه نوشته ممنون میشم راهنماییم کنید.
ارسلان سرداری 25ساله.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس

 • آدرس : تهران,میدان ونک؛ خیابان ملاصدرا؛ خیابان شیخ بهایی جنوبی، بن بست نصرتی، پلاک 4 طبقه سوم، واحد 12
 • پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • تلفن تماس : 88050421
 • موبایل 09029120011