Try these keywords: happy, success, awesome

برونکسکوپی با تکنیک سونوگرافی "EBUS"

پیش از اینکه به برونکوسکوپی با تکنیک سونوگرافی بپردازیم ابتدا با کمی در مورد برونکوسکوپی معمولی صحنت کنیم. امروزه در اغلب مراکز دنیا از جمله ایران برونکوسکوپی فلکسیبل یا قابل انعطاف بکار می رود. این برونکوسکوپ از جنسی شبیه پلاستیک درست شده و بکار گیری آن بسیار ساده تر از نوع رجید که از جنس غیر قابل انعطاف و فولاد است.

 

این شکل یک برونکوسکوپ فلکسیبل را نشان می دهد. بیمار غالبا سرپائی به بخش برونکوسکپی مراجعه کرده و تمام عمل در عرض کمتر از نیم ساعت انجام می پذیرد. در مرکز ما در بیمارستان ساسان؛ ما قبل از شروع کار به بیمار یک آرامش بخش کوتاه اثر بنام میدازولام تزریق می کنیم. این باعث می شود که بیمار در طول این عمل کمترین اضطراب؛ درد و استرس را متحمل شود. همچنین غالبا بیمار پس از هوشیاری کامل چیزهای زیاد ی به خاطر نمی آورد. این برونکوسکوپ به ما اجازه می دهد که از طریق بینی یا دهان پس از گذشتن از میان تار های صوتی وارد مجاری اصلی و سپس کو چکتر ریه شده و در صورت دیدن هر گونه ضایعه ای از آن نمونه برداری کنیم. همچنین می توان قسمت کوچکی از ریه را انتخاب کرد و پس از شستو شو آن با حدود 100 سی سی نرمال سالین ؛ این مایع را ساکشن کرد و برای کشت باکتری ها ؛ سل و سیتولوژی جهت بررسی سلولهای سرطانی به آزمایشگاه فرستاد.

v

در تصویر زیر می توان بخوبی بسته شدن یکی از مجاری اصلی ریه را با یک توده سرطانی مشاهده کرد.

 

IIdestruction of right mainstem obstruction

 

IIIafter destruction with APC balloon and stent

 

در تصویر بالا هم باز کردن این مجرا با APC و قرار دادن یک استنت در مجرا را مشاهده می کنید.

 

تصاویر طبیعی یک برونکوسکوپی

 

TRACHEA

 

برونکوسکوپی با تکنیک سونوگرافی: 

 تصور کنید که ضایعات و بیماریهای در ریه وجود دارند که به مجاری ریه تهاجمی ندارند. این ضایعات می توانند در نسج ریه و یا در مدیاستن که همان فضای بین دو ریه هست وجود داشته باشند. در این حالات برونکوسکوپی معمولی نمی تواند به این ضایعات دسترسی داشته باشد.

 

با پیشرفت تکنولوژی ما می توانیم بدون جراحی به این ضایعات جه در بافت ریه و چه در مدیاستن دسترسی داشته باشیم. البته برای ضایعاتی که در قسمت های محیطی قرار دارند هم تکنیک های جدیدی وجود دارد که بعلت اینکه فعلا در ایران موجود نیست به آن تکنیک ها نمی پردازیم.

 

ما در بیمارستان ساسان مجهز به نوعی خاصی از برونکوسکوپی هستیم که در انتهای آن یک سونوگرافی تعبیه شده است. 

 

eBUS IMAGE

 

در عکس بالا مشاهده می شود که یک سونوگرافی کوچک در انتهای برونکوسکوپ  وجود دارد. وقتی که این برونکوسکوپ وارد مجاری هوائی میشود آنگاه می توان سونوگرافی را روشن نمود و با چرخش برونکوسکوپ روی مجاری هوائی تصویر سونوگرافیک توده در مدیاستن و حتی در ریه را بر روی مانیتور مشاهده کرد. مانیتور در این لحظه حاوی دو تصویر یکی تصویر واقعی مجاری ریوی و یکی هم تصویر سونگرافیک می باشد.

 

Ebus 2

   

تصویر بالا تصویری است که در طی یک برونکوسکوپی با تکنیک سونگرافی گرفته شده است. همانطور که در تصویر مشاهده می شود در تصویر سونوگرافیک یک توده در مدیاستن بیمار وجود دارد که ما بکمک یک سوزن مخصوص وارد این توده شده ایم. سوزن در تصویر سونوگرافی به صورت یک شی درخشان دیده می شود. در قسمت چپ تصویر هم تصویر واقعی مجاری ریوی دیده میشود. 

 

Ebus 3

 

 

در تصویر بالا نمای شماتیکی از آنچه در طی انجام این تکنیک بوقوع می پیوندد نمایش داده می شود

 

lymphnodes stations

یکی از بحث های مهم در درمان سرطان ریه این موضوع است که آیا لنف نود های مدیاستن درگیر شده اند یا نه. و اگر درگیری لنف نود های مدیاستن وجود دارد کدامین لنف نود ها و در چه قسنتی یا استیشنی این درگیری وجود دارد. این موضوع اهمیت حیاتی دارد چرا که در استیجیگ سرطان ریه باید این موضوع را دانست. این بما کمک می کند تصمیم بگیریم که آیا باید بیمار جراحی شود یا اینکه روش های دیگر مثل رادیوتراپی و شیمی درمانی امتحان شود.در شکل بالا لنف نود های مدیاستن و مکان های مختلف آن نشان داده شده است. در شکل زیر انتهای برونکوسکوپ معمولی و برونکوسکوپ با تکنیک سونوگرافی نشان داده شده است. 

 

EBUS 066

 

Doing EBUS

 

 

دیدگاه‌ها   

0 #21 alisabet 1395-06-31 16:07
اگر آنتی بیوتیک بهتر نشدید تا یک ماه دیگر مراجعه کنید 02188050421
نقل قول کردن
0 #20 فاطمه ایمانی مهر 1395-06-31 05:21
سلام
41 ساله هستم یک ماه و نیم قبل سرماخوردم تب بالا و مشکلات تنفسی پیدا کردم یک هفته بیمارستان بستری شدم ct اول نمای گراند گلاس نشون داد گفتند پنومونی است . بعد از ده روز ct دوم کانسیلیدیشن نشون داد برونکوسکوپی کردم دکتر گفت ریه پاک هست ولی نمونه بال برداشت . تست سل هم داده بودم که منفی بود ولی هنوز سرفه هام خوب نشده به پهلوی راست و طاقباز که میخوابم به شدت دچار سرفه میشم پنج کیلو وزن کم کردم قفسه سینه ام درد میکنه دل درد دارم لطفا بگید چه مشکلی دارم. ممنونم
نقل قول کردن
0 #19 alisabetuk 1395-06-21 18:09
رهام: باتوجه به سیگار کشیدن باید تست ریه قبل و بعد انجام بشه و احتمالا از تسپری های تنفسی استفاده کنید
نقل قول کردن
0 #18 رهام كاظمي 1395-06-17 23:53
سلام اقاي دكتر عزيز ممنون از راهنمايتون انشالله كمك هاتون عجلتون با خدا باشه من يك ماه پيش سرما خوردگي ناجور خوردم جايي كه سينم خس خس مي كرد بعدش امپول پني سيلين زدن منم از همون شب شروع به سيگار كشيدن كردم هر شب يك بسته تموم مي كردم خلاصه يكدفعه نفس تنگي عجيب پيدا كردم تو شهرمون همه دكترا داخلي و ريه رفتم مي گن عفونت نداري تو ريه هات عكس راديوگرافي هم گرفتم ازمايش تيرويد هم دادم ازمايش سل هم دادم اخر همه دكترا گفتن از استرس كاري ولي من فك نمي كنم بعدش تو اينترنت خوندم قرص اريترومايسين خوبه منم همون قرص رو خوردم از قبل بهتر شدم خيلي و باعث خروج خلط سفيد ميشه الان بعضي اوقات نفس تنگيم مي گيره سنگيني مي كنه چكار بايد بكنم تو راديوگرافي هم گفته برونشيت داري و فضا گيري وجود نداره اونم دكترها گفتم چيز مهمي نيست خوب ميشه خودش
نقل قول کردن
0 #17 alisabetuk 1395-05-20 17:51
فراز . این علایم معمولا بغلت التهاب و قرمزی راههای هوایی ایجاد میشه
نقل قول کردن
0 #16 فراز 1395-05-18 03:17
سلام اقای دکتر.من از 16 سالگی هفته ای 2 3 بار قلیون کشیدم تا اینکه 2سال پیش کنار گذاشتم.اما خوب گاهی کم میکشم.دانشگاهم شماله.این دفعه که اومدم تهران وقتی قلیون کشیدم دیدم دارم خفه میشم و خیلی احساس سنگینی میکردم.الان22 سالمه و هروقت سیگار هم میکشم احساس درد میکنم.بهم گفتن شاید برا اینه به رطوبت شمال عادت کردی یا اینکه شش هام تنبل هستن.میخواستم ببینم مشکل بزرگی داره ریه هام یا با ورزش خوب میشه
نقل قول کردن
-1 #15 alisabet 1395-03-13 21:37
دانش: باید علت های تنفس در این سن را بررسی شود. آسم شایع ترین ه
نقل قول کردن
+1 #14 دانش 1395-03-11 15:31
سلام،من یه دختر 15ساله دارم که از8سالگی به طور حرفه ای ورزش رزمی کار میکنه از زمستان گذشته موقع تمرین در باشگاه وهمجنین مسابقات نفس کم میاورد تا یکروز باحالت کسالت بار به خونه برگشت وقتی جویا شدم گفت:قلبم درد میکنه ،که شب باحالت کبودی وضربان قلب بالا اون رابه بیمارستانرساندی م که نوار قلب گرفتیم ودکتر گفت ضربانش خیلی زیاده وبراش قرص پروپرانولول تجویز کرد ،روز بعد به متخصص قلب مراجعه کردیم ،بعد از نوار مجدد ،عکس واکو آزمایش تشخیص ایشان سلامت دخترم وکمبود ویتامین dوعلاوه بر پروپرانولول، panadol تجویز کردند حالا دخترم کمی بهتر شده ولی کماکان تنگی نفس درموقع تمرین را دارد.لازم بذکر است که دخترم غیر ازا ین موردی که برایش پیش آمده هیچ مشکل پزشکی نداشه. خواهش میکنم راهنمای ام کنید .ممنون
نقل قول کردن
+1 #13 alisabet 1395-02-12 22:48
mm. واقعا از راه دور نمی تونم نظری بدم
mohammad. باید بیاد و ببینمتون
نقل قول کردن
+2 #12 mohammadh 1395-01-22 19:48
دکتر سلام : من در حدود سه ماهه سرفه دارم انواع و اقسام دارو ها رو مصرف کردم، یه سری گفتن آلرژی، یه سری گفتن سینوزیت، یه سری گفتن واسه معده، واسه همه اینها هم دارو مصرف کردم، عکس رادیو گرافی رو گفتن مشکلی نیست، تست ریه هم گفتن عالیه! لازم به توضیحه چند وقتی از بینی و گلو خلط خونی داشتم ولی با مصرف قرص معده چند روزی است ظاهرا قطع شده. میشه کمکم کنید با اینکه یه مقدار از شدن سرفه ها نسبت به 3 ماه پیش کم شده و ولی همچنان ادامه داره، واقعا از این سرفه ها خسته شدم.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس

  • آدرس : تهران,میدان ونک؛ خیابان ملاصدرا؛ خیابان شیخ بهایی جنوبی، بن بست نصرتی، پلاک 4 طبقه سوم، واحد 12
  • پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • تلفن تماس : 88050421
  • موبایل 09029120011