مقالات

سلامتی ریه

ریه ها کارهای فوق العاده ای برای شما انجام می دهند. داشتن ریه هایی سالم، میزان بالایی اکسیژن برای خونتان فراهم می کند و باعث می شود بتوانید کار کنید، فعالیت کنید و به خوبی زندگی کنید. همچنین دی اکسید کربن و سایر گازهای زائد که بدن به آنها نیازی ندارد را خارج می کند. برای سالم نگه داشتن ریه هایتان کارهای زیادی می توانید انجام دهید:

 

 

 

1.  اگر سیگار می کشید، برای ترک آن اقدام کنید. و اگر سیگار نمی کشید، به هیچ وجه شروع نکنید. سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی اکثر بیماری های جدی ریه مثل سرطان ریه و بیماری مزمن انسداد ریه (COPD) می باشد. کشیدن سیگار، پیپ و سایر دخانیات حاوی بیش از 4000 ماده شیمیایی مضر است—که 50 مورد آن از عوامل ایجادکننده سرطان شناخته شده اند. حتی اگر سالهاست سیگار می کشید، هیچوقت برای ترک آن دیر نیست. البته ترک کردن سیگار کار ساده ای نیست اما منابع و مراکز بسیار زیادی برای کمک به ترک آن وجود دارد.

 

2. از قرار گرفتن در معرض افراد سیگاری خودداری کنید. دود سیگار خوردن ترکیبی پیچیده از موادشیمیایی است که با سوختن دخانیات تولید می شود. این هم درست مثل سیگار موجب بروز بیماری های مختلف و مرگ می شود. دو سوم دود سیگار توسط فردی که سیگار را می کشد استنشاق نمی شود، بلکه در فضای اطراف او پراکنده می شود.

 

در اینجا به چند نکته برای جلوگیری از دود سیگار اشاره می کنیم:

 

o        اجازه ندهید در خانه تان، ماشینتان، و محل کارتان کسی سیگار بکشد.

 

o        در ماشین، محل کار و خانه علامت "سیگار نکشید" نصب کنید.

 

o        از بیزنس ها و فعالیت هایی که به دور از سیگار است استقبال کنید.

 

o        نگذارید فرزندانتان هم در اطراف افراد سیگاری باشند.

 

3.  دستهایتان را مداوم با آب و صابون بشوئید. برآورد می شود که دست ها تقریباً 80 درصد از عفونت ها و بیماری های ریوی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا را پخش می کنند. می توانید با آشنایی با نحوه و زمان شستشوی دست ها، احتمال بروز این بیماری ها را درخودتان کاهش دهید.

 

o        نحوه صحیح شستشوی دست ها را به فرزندانتان آموزش دهید.

 

o        اطلاعات مربوط به شستشوی دست ها را در محل کارتان منتقل کنید.

 

o        از مصرف صابون ها و شوینده های آنتی باکتریال خودداری کنید چون مصرف اینها ممکن است مقاومت دربرابر آنتی بیوتیک ایجاد کند.

 

o        در صورت در دسترس نبودن صابون و آب، از مواد ضدعفونی کننده دست الکل دار استفاده کنید.

 

4. مراقب آلودگی هوا باشید و برای تمیز نگه داشتن آن به سهم خود اقدام کنید. آلودگی هوا چه در داخل و چه خارج از خانه می تواند موجب مشکلات سلامتی مخصوصاً برای افرادیکه دار بیماری های ریوی هستند شود. آلودگی هوا موجب اذیت شدن، ملتهب شدن و تخریب بافت های ریه می شود. حتی سطح پایین آلودگی هوا هم می تواند مشکلاتی را برای سلامتی افراد ایجاد کند. کودکان، افراد سالخورده و آنها که مبتلا به بیماری های مزمن هستند بیشتر در معرض بیماری های ناشی از آلودگی هوا قرار دارند. پس درمواقع آلوده بودن هوا سعی کنید در خانه بمانید و بیرون نروید. کارهای زیادی برای تمیز نگه داشتن هوای داخل و خارج از خانه وجود دارد که در زیر به چند مورد آن اشاره می کنیم:

 

خارج خانه:

 

o        هیچوقت اتومبیل را در حالت ساکن روشن نگه ندارید.

 

o        از حشره کش ها و سایر موادشیمیایی در حیاط خانه استفاده نکنید.

 

o        از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.

 

o        از قوانین مربوط به ارتقاء کیفیت هوا تبعیت کنید.

 

داخل خانه:

 

رطوبت داخل خانه را کنترل کنید. بعنوان مثال، از در حمام و آشپزخانه از فن های اگزاست استفاده کنید تا رطوبت را به بیرون هدایت کند. سطح رطوبت داخل را بین 30 تا 50 نگه دارید.
وسایل گرمایش خانه را به طور منظم چک کنید. وسایل اصلی مثل پمپ گرمایش و دستگاه تهویه مرکزی را به طور منظم توسط متخصص بررسی و نظافت کنید.
سطوح را تمیز نگه دارید. سطوح مرطوب مثل وان حمام، زیردوشی و کانترهای آشپزخانه را تمیز و خشک نگه دارید.

 

گرد و غبار را کنترل کنید. گرد و غباری که روی مبل ها و وسایل خانه می نشیند را مرتب تمیز کنید. سعی کنید ملحفه ها را با آب داغ (حداقل 5/54 درجه سنتیگراد یا 130 درجه فارنهایت) شستشو دهید تا میکروبهای ریز آن از بین بروند. فرش و موکت را هم مرتب تمیز کنید.
هوا را تهویه کنید. حتماً هر روز مقدار کافی هوای تازه و تمیز وارد خانه کنید. موقع تمیز کردن خانه، نقاشی کردن آن یا وصل کردن موکت های جدید یا انجام سایر کارهای خانه پنجره ها را باز بگذارید.

 


5. در محل کار خود را از خطرات مربوط به سلامت ریه دور کنید. افرادیکه در کارهای خاص مثل ساخت و ساز و معدن کار می کنند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های ریوی مثل سرطان ریه، آسم و COPD می باشند. اگر زمان زیادی را در اطراف گرد و خاک، پنبه نسوز یا موادشیمیایی سپری کنید از لباس های محافظ که شامل ماسک گاز می شود استفاده کرده و هوای محل کارتان را تهویه کنید.

 


دیدگاه‌ها   

0 #5 قدرت اله مرادی 1401-11-23 20:12
تست co تنفسی دارم سیگاری بودم ولی ۵روزه نکشیدم تا چند روز دیگه coمنفی نشون میده بخاطر استخدام میگم ممنونم
نقل قول کردن
0 #4 قدرت اله مرادی 1401-11-23 20:09
با سلام، من میخوام آزمایش تست co تنفسی بدم محل کارم گفته برای اشتغال نبیاید سیگاری باشی لذا من چند روز سیگارو ترک کردم حدود ۵ روز. برم آزمایش تستco تنفسی بدم یا فعلا صبر کنم تو رو خدا جواب منو بدید
نقل قول کردن
0 #3 محمد f 1397-02-25 10:30
با سلام
در جواب خانم مریم میتونم بگم که بنده خودم چون با مواد شیمیایی کار میکردم مشکل مشابه داشتم.
نقل قول کردن
0 #2 nasher 1392-07-06 16:52
در صورت ادامه سرفه باید جهت معاینه مراجعه کنید تا علت مشخص بشه.
نقل قول کردن
0 #1 maryam jan 1392-07-06 13:51
salam
aghae doktor " man na sigar mikesham na ghelun"ama 2hasftas mano mamanam va khaharam sorfe mikonim...in masale mano narahat karde"doktoram raftam ama fayde nadashte
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


© 2024 تمامی حقوق این وب سایت برای دکتر علیرضا ثابت پور محفوظ می باشد.طراحی شده توسط ارژنگ وب