بیماری های ریه

بیماری التهابی ریه حساس

Article Index

هیپر سنسیتیویتی پنو منی

Hypersensitivity pneumonitis

 hyper sen and uip

این بیماری قبلا آلوئولیت حساسیتی خارجی نا میده می شد. این بیماری یک حساسیت بافت ریوی نسبت به عوامل خارجی بخصوص مواد آلی است. دانش ما ارز میزان شیوع این بیماری زیاد نیست و بیشتر محدود به کشاورزان و نگهدارندگان پرندگان است. تعدادی کمی از افرادی که با این عموامل خارجی برخورد می کنند مبتلا به این بیماری می شوند.

شایعترین فرم این بیماری ؛ بیماری کشاورزان است. 9% از کشاورزان در مناطق نمناک و مرطوب به این بیماری مبتلا می شوند و این رفم به 2% در مناطقی خشکی مثل ایران می رسد. احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی که پرنده نگهداری میکنند بیشتر است. همچنین کارمندان ادارجات در تماس با مرطوب کنندها؛ یا آنهائی در استخر کار می کنند؛ کارگرانی که در فسمت تزریق فوم اتوموبیل ها کار می کنند و آنهائی که در تماس با سیستم های خنک کننده آلوده قرار می گیرند ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

سیگار کشیدن احتمال این بیماری را کاهش می دهد.

این بیماری با سندرم مسومیت با گردهای ارگانیک که در افرادی اتفاق می افتد که ناگهان به طور زیادی با مواد ارگانیک و در یک روز تماس میگیرند و علائم غیر ایمونولوژیکی بروز می دهد متفاوت است.

کسانیکه با سیسنم های تهویه مرطوب به این بیماری مبتلا می شوند در واقع   Mycobacterium avium complex   عامل بیماری است. Hot tub lung.

شغل های مربوط به این بیماری شامل:

کشاورزان؛ نگهئارندگان پرنده؛ آنهائی که آسیا های آرد کار می کنند؛ کارخانه های کاغذ ؛ چوب ؛ پلاسیک؛ رنگ و مواد شیمیائی و کارگران نساجی ها.

تسخیص:

تشخیص معمولا با گرفتن دقیق تاریخچه بیماری ؛ یا فته های رادیولوژیک و در صورت امکان برداسپشتن بیمار از مکان های تماس با عوامل آلوده و نتیجه آن.

. 1. تاریخچه تماس با مواد الی و شغل های فوق

 2. علائم ریوی مثل کراکل در معاینه ریه؛ کاهش وزن؛ سرفه؛ تنگی نفس؛ خستگی ؛ تب و ویزینگ. بخصوص اگر این علائم پس از تماس با عوامل ایجاد کننده اتفاق بیوفتد.

3. گراند کلاس؛ ندول ها و ضایعات رتیکولار

4. تغییرات تسن های ریوی ( رستریکتیو؛ ابستراکتیو یا میکس)

5. لاواژ : کاهش نسبت CD4/CD8 به کمتر از 1. لنفوسیتوز زیاد بیشتر لز 20 و حتی 50% در تشخیص کمک کننده است. افزایش CD8 احتمال پیشرفت به فیبروز را کم می کند. نتروفیل یا ائوزینوفیل  بالای 5 % در بیماری پیشرفته دیده می شود.ماست سل های بالاتر از 1% بهمراه لنفوسیت ها مختص این بیماری هستند.

6. مثبت شدن علائم در تماس با مواد خاطی

7. یافته های پاتولوژیک: گرانولوم غیر کازیئیفه و ارتشاح منو نوکلوئولار

8.  مثبت یا منفی بودن تست های سرولوژیک IgG هم در بسیاری از افراد بدون علا ئم مثبت است و هم اینکه منفی بودن تست بیماری را رد نمی کند.

9. تست تماس  با مواد خاطی: در حات شایع بیمار پس از 10 ساعت دچار تب ؛ خستگی؛ سردرد و کراکل در ریه ها می شود. بهمراه نتروفیلیا و کاهش . FVC هیپوکسی و ضایعات رادیلوژیک در موارد حاد اتفاق می افتد.

10.HRCT در مراحل ممکن است چیز زیادی را نشان ندهد. بیشتر در نواحی میانی و فوقانی دیده می شود. . در مرحله نیمه حاد ضایعات گراند گلاس ]؛ میکرو ندول بهراه امفیزم دیده می شود. در مرحله مزمن گراند کلاس ؛ میکرو ندول و آمفیزم یا ضایعات هانی کام. در این مرحله تشخیص از فیبزوز زیه سخت می شود و فقط در 50% می توان تمایوز قائل شد.

/:N/:K

11.  در اغلب موارد بیوپس بصورت ترانس برونکیال لازم است. اگر ضایعات اسکن غیر واضح باشند جراحی و بیوپسی انجام می شود.  گرانولو م های غیر واضح اطراف برونشیول ها بهمراه ماکرو فاژ های اپیتلیوئید در بیوپسی دیده می شوند. ارتشاح لنفوسیتی پاچی در دیواره آلوئول ها دیده می شوند. هستیو سایت های بزرگ با سیتوپلاسم حبابی در آلوئول ها دیده می شوند. فبیروز اطراف برونشیول ها ؛ گرانولوهای غیر واضح و اجسام شوامن این تشخیص را کامل می کند. بتید در ترانس بروکیال بیشترین بیوپسی را برداشت 6-7 بیوپسی و سعی شود از مناطق درگیر در رادیگرافی بیشتر بیوپسی گرفت.

تشخیص های افتراقی:

  1. 1.تب استنشاقی: INHALATION FEVER ؛  یا تب بخار فلزات: بصورت تب ؛ لرز ؛ سردرد ؛و کوفتگی بدون درگیری ریه بعد از 4 تا 12 ساعت پس از تماس با مواد و بخار فلزات خود را ظاهر می کند.
  2. 2.Organic dust toxic syndrome : علائم پس از برخورد با گندم؛ جو ؛ مواد نساجی آلوده به قارچ خود را ظاهر می کند. معمولا برای اولین بار برخورد با مواد آلوده ایجاد می شود. در پاتولوژی ریه ممکن است ظایعاتی شبیه OB ؛ DIP؛ و شود.
  3. 3.Airway –centered interstitial fibrosis: همان برونشیولیت مزمن بهمراه فیبروز و هیپر پلازی اپیتلیال با درگیری آلوئول های کنری است. بشتر در سیگاری های میانسال دیده می شود که از سرفه های خشک شکایت دارند.

درمان:  اولا باید محیط کار طوری طراحی یا ترمیم شود که کمترین برخورد با عوامل خاطی بوجود آید. ]مچنین باید میزان زطوبت محیط کم شود و دستگاهای تهویه تمیز گردد.پردنیزولون در دوز 0.5 تا 1 میلی برای هر کیلو گرم وزن تا دوز ماکزیمم 60 میلی گرم داده  میشود. استروئید های استنشاقی هم موثر هستند. طول درمان 4-6 هفته خواهد بود. نگهدارندگان پرنده پیش آگهی بدتری نسبت به کشاورزان دارند. بدترین پیش آگهی مربوط به انهائی است که دچار فیبروز ریوی می شوند.

50% از کشاورزان مبتلا بیماری مزمن ؛ اغلب انسدادی اغلب همراه با آمفیزم پیدا می کنند. اغلب کشاورزان در صورت اجتناب از عوامل خاطی بهبود می یابند و تنها عوارض کوچکی بجا می ماند. میزان طبیعی شدن اکسیژن سریع تر از FVC بهبود می یابد. DLCO از همه دیرتر بهبود می یابد.

در مطالعات در مکزیک میزان مرگ و میر در نگهدارندگان کبو تر مبتلا 25% در 5 سال گزارش شده. بیماران هر چه مدت طولانی تری با پرنده در تماس پیش آگهی بدتری داشته اند. پاتولوژی های دیگری هم در ریه این بیماران دیده میشود. کلابینگ ؛ بیماران مسن تر ؛ و تشدید نماس پیش آگهی بدتری دارد.

HP98

 

 

 

 

 

 

HP97

 

 

HP100

Sarcoidosis PIC1

 

 

 

 

 


دیدگاه‌ها   

+1 #39 داریوشم 1401-07-25 19:20
سلام من مواد مخدر کیفیت پایین مصرف کردم حالا ریه هام بدجور چرک کرده تب بیحالی بدن درد سردرد تنگی سینه عرق دارم چطور میشه جلوشو گرفت با توجه ب اینه مصرف کننده هم هستم سینم چرک زرد ررنگ غلیذ وزیادی میاد ممنون میشم راهنمایی. کنید
نقل قول کردن
0 #38 محمدپارسا 1401-07-10 07:17
سلام پسر هشت ستله ای دارم دو سال پیش توی پیش دبستانی خیلی سرما میخورد همراه با استفراغ بود بردمش دکتر ریه گفت ریه اش حساس شده بعد دو سال الان سرما خورده خلط زیادی از گلوش میاد سینه ش خس خس میکنه تست تنفس داد دکتر میگه ۵۰درقد ریه ش از کار افتاده دوتا اسپری بهش داده سالبوتامول و کاتوسین پلاس ۱۲۵و قرق مونته لوکایت و نئوتادین (شربت) الان خلطش کمتر شده به نظرتون اگه خلط سینه ش میومد بهتر نبوز؟خلطش گاهس سفیده گاهی زرده گاهی قهوه ای
نقل قول کردن
0 #37 ali sabet 1400-03-14 21:04
جمال : اگه فقط سرفه باشه با این دارو ها بهبود می یابد....اشکان: اسپری فلوتیکازون 125 دو پاف صبح و شب استفاده کنید ....مونا: همون اسپری فلوتیکازون دو پاف بح و شب استفاده کنید
نقل قول کردن
-1 #36 جمال 1400-02-16 01:52
سلام آقای دکتر
من 58 سال دارم و 30 روز پیش کرونا گرفتم. سطح اکسیژن خونم هیچگاه زیر 93 نرفت. الان از علائم بیماری تنها سرفه های خشک دارم آنهم بصورت متناوب یعنی دو روز هیچ سرفه ای ندارم و روز بعد ممکن است سرفه داشته باشم.
ضمنا با دستور پزشک بیست روز پردنیزلون و اسپری فورموترول و کلشی سین استفاده کرده ام.
آیا سرفه های اینچنینی می تواند نشانه فیبروز شدن ریه ام باشد؟
آیا دارویی برای بهبودی کامل وجود دارد؟
متشکرم
نقل قول کردن
0 #35 اشکان 1399-02-27 11:15
سلام اقای دکتر
من دو ماه است ریه ام حساس شده. بخصوص به دود و گرد و غبار. یعنی در صورت مواجهه با آنها مخصوصا دود چوب، سینه ام از گلو تا جناق سینه سوزش میکند و حالات سوزن سوزن میشه. و دچار تنگی نفس میشم. ضربان قلبم بالا میره، گاهی زیاد
من قبل از این مشکل، ورزشکار بودم و خیلی فعالیت بدنی زیادی داشتم. چکار باید کنم اقای دکتر
نقل قول کردن
+3 #34 مونا 1399-01-04 20:59
سلام. من حدودا ۶ روزه که سرفه خشک دارم البته این مدت زیاد بوی سرکه و وایتکس و الکل بهم خورده. ولی فقط گاهی اوقات مثلا موقع حرف زدن یا استشمام بوهای تند. قبلا هم حدودا سالی یکبار این مشکل رو داشتم ولی معمولا بعداز سرماخوردگی این سرفه ها باقی مبموند و گاهی ۴۰ روز طول میکشید و شب ها بیشتر میشد. این بار ترسم از اینه که نکنه کرونا باشه. من اگزمای پوستی هم دارم که این مدت شدید شده.
نقل قول کردن
0 #33 ali sabetpour 1398-05-16 22:12
علی: شما دجار حساسیت بیش از راههای هوایی هستید. تلفست را امتحان شبی یک عذد اکر بهتر نشدید به مطب مراجعه کنید
نقل قول کردن
0 #32 علی ج 1398-05-08 03:53
سلام آقای دکتر بنده یه چندماهی هس موقع نفس کشیدن احساس میکنم مثلا آدم ترشی میخوره بوی سرکه یه لحظه ریه هاتو تحریک میکنه میشم ولی من چند ماهه بطور کامل اینطور شدم .
نقل قول کردن
+4 #31 a sabetpour 1397-12-17 09:52
عباس: بیماری شبه آلرژی باید با اسپری و داروهای آنتی هستامین کنترل بشن و غالبا نمی شه ریشه کنشون کرد
نقل قول کردن
0 #30 عباس عزیزان 1397-11-24 13:05
سلام دکتر من 47 ساله هستم چند روزی است بر اثر سرماخوردگی دچار حساسیت ریوی شدم خلطهای زرد زنگ شفاف از گلوم میاد البته سابقه هم دارم آزمایشهای مختلف برای حساسیت هم دادم ولی هرچند گاهی به این مشکل دچار میشم اسپری هم قبلا مصرف کردم ولی این سری این مشکل خیلی اذیتم میکنه البته شتشوی بینی را انجام میدم ولی خوب نشدم خس خس سینه هم دارم سرفه هام اینگاراز ته ریه ام هست عطسه هم دارم چکار باید بکنم
ممنون
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


© 2024 تمامی حقوق این وب سایت برای دکتر علیرضا ثابت پور محفوظ می باشد.طراحی شده توسط ارژنگ وب