بیماری های ریه

نمونه یک بیمار

·         این بیمار 45 ساله زن میباشد که بعلت تنگی نفس مراجعه کرده است.

·         FEV1 قبل و بعد از ورزش 2۰05 لیتر و 2.32لیتر و FVC به ترتیب 2.36و 2.76لیتر می باشند. این نشان می دهد که نه تنها ظرفیت ریه کاهش یافته نیافته بلکه افزایش هم یافته است. این احتمالا بعلت اثر هیپر ونتیلاسیون بر روی لوله های ریه است که موجب کشاد شدن راههای هوائی میشود.

·         پس از ورزش شاهد افزایش غیر قابل توجه مقاومت راههای هوائی هستیم. کلا بنظر میرسد در مجموع مقاومت راههای هوائی در براکت و واریسایون طبیعی است. این تفاوت در محاسبه sRaw که قابل اغماض هم هست بعلت تفاوت ارزش های Static  است قبل و بعد از ورزش است که نسبت به ارزش های دینامیک بستگی زیاد به درست انجام دادن تست توسط بیمار دارد. مثلا دراین بیمار بعد از ورزش بنظر می رسد بخوبی تنفس خود را خالی نکرده است. همانطور که در صفحه اسپرومتریک بیمار دیده میشود میزان حجم جاری کم نشان داده شده و در اصل TV در حجم های پايین تری انجام شده و ظرفیت تنفسی IC  و IRV زیاد بوده است. چون میزان sRaw در مثلا 500 سی سی بالا و پایین تراز قسمت پایئنTV  اندازه گیری می شود وTV  بعد از ورزش درحجم های پايئن تری اتفاق است. این بعبارت دیگر بمعنایی dynamic hyperventilation بیمار پس از ورزش است. حجمی که مقاومت راههائی هوائی در آن اندازه گیری میشود بعد از ورزش پایئن بوده و در نتیجه میزان محاسبه sRaw محاسبه شده بالاتر نشان داده شده است.

·         MEF25  از 47% قبل از ورزش به 56% افزایش یافته که خود موید باز تر شدن راههای هوائی کوچک بعد از ورزش است.

·         TGV حجمی از ریه است که در آن درپچه دستگاه بسته میشود و معمولا همانطور که اشاره شد در FRCاین اتفاق می افتد. سپس بیمار شروع به نفس کشیدن ها زیاد در پشت این دریچه می کند. اینجا TGVباید معادل FRC باشد. یا TLC –IC= 10.73-2.36=8.34 و این در حالیست که TGV فقط  2.22 لیتر گزارش شده. پس دستگاه در تعیین حجم های ریوی مشکل داشته است. بعلاوه میزان TLC محاسبه شده در پرسه تعیین DLCO  4.01 محاسبه شده که تفاوت فاحشی با میزان محاسبه شده از طریق بادی باکس دارد.

 

·         میزان محاسبه شده DLCO قبل و بعد از ورزش تعیین شده که در فرد سالم با افزایش تهویه و افزایش پرفیوژن ریه افزایش می یابد. در این نمونه از 6.18به 7.51افزایش یافته است. 

·         اسپیرومتری در هنگام ورزش را نگاه کنیم متوجه میشویم EELV در هنگام ورزش بترتیب افزایش می یابد و از 2.67 در مرحله یک به 3.18 لیتر در مرحله پنجم افزایش یافته و این نشان دهنده dynamic hyperinflation  است .

·         در بالای صفحه هم نمودار PETCO2  و PETO2  دیده میشود که همانطور که پیش بینی میشد شاخه های بتدریج از هم فاصله می گیرند

·         در صفحه ای 8  پانلی موارد جالبی دیده میشود. علیرغم تلاش بیمار و کار 175 واتی میزان ماکزیمم تنفس به بالاتر از 35 لیتر در دقیقه رسیده است . در نتیجه ظرفیت تنفسی یا همان Breathing Reserve  حدودا 50% است.

·         در نمودار O2pulse  ، این مقدار به حدود 11میلی لیتر اکسیژن در هر ضربان قلب به بافت تحویل می دهد. در همین نمودار ما شاهد شیب تند افزایش ضربان قلب نیستیم. اینها بر خلاف یافته های یک نارسائی قلبی است که در آن ضربان قلب به تندی افزایش می یابد و O2pulse زیر 10 می ماند.

·         VO2max حداکثر به یک لیتر در دقیقه رسیده است. حدود 60% مقدار حداکثری و معادل 14.2 ml/kg/min  می باشد. ورود به فاز بیهوازی هم در 26% اتفاق می افتد. باید دانست که ATحدود40-50% نشان دهنده زندگی بدون فعالیت است.میزان کمتر از 40% موید بیماری تنفسی و قلبی ، مشکل عضلانی در جذب اکسیژن  می باشد.

·         میزان تهویه برای دفع CO2 و اکسیژن بترتیب 27 و حدود 35است . در حدود نرمال است،

·         میزان DLCO قبل و بعد از ورزش 6.18و 7.51 بوده است که حکایت از سلامت تبادل گاز رسانی در ریه و همچنین سالم بودن شریان ریوی دارد.

 

·         نحوه اندازه گیری Pimax, PEMAX  صحیح نبوده. علت بالا بودن p01max و VT /Ti تنفس سریع و عمیق تر مریض بجای تنفس های عادی بوده است، 

 

 

 

f1

f2

f3

 

f5

f7

 f13

f11

f10

f9

f7

 

 

 

 

 


دیدگاه‌ها   

0 #2 alisabet 1393-11-14 16:35
می تواند ولی اثبات آن سخت است
نقل قول کردن
+1 #1 سيد مصطفي 1393-11-09 18:41
سلام و عرض ادب و ارادت پدر بنده بيماري copdشديد دارند.خواستم بپرسم كه ايشان در مريوان در زمان جنگ بوده است ايا امكان دارد كه اين بيماري ناشي از مواد شيميايي باشد چون در ان زمان به انجا بمب شيميايي اثابت كرده است
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


© 2024 تمامی حقوق این وب سایت برای دکتر علیرضا ثابت پور محفوظ می باشد.طراحی شده توسط ارژنگ وب